تامین سرمایه نوین | نخستین بانک سرمایه گذاری ایران

اولین بانک سرمایه گذاری ایران

گروه تأمین سرمایه نوین، اولین بانک سرمایه‌گذاری فعال در کشور است که در راستای اجرای مفاد قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه ۱۳۸۴، با مشارکت بانک‌های تجاری و هلدینگ‌های صنعتی و مالی معتبر در سال ۱۳۸۵ ایجاد و در سال ۱۳۸۷ با سرمایه اولیه پرداخت شده یک هزار میلیارد ریال، مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است. این شرکت در آبان ماه سال ۱۳۹۷ مورد پذیرش در بورس تهران با نماد «تنوین» قرار گرفت و در اسفند ماه همان سال عرضه اولیه عمومی شد. این شرکت به عنوان واسطه بین ناشر اوراق بهادار و عامه سرمایه گذاران فعالیت کرده و فعالیت‌های کارگزاری، معامله‌گری و بازارگردانی، مشاوره، سبدگردانی، پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی و فعالیت‌های مشابه را با اخذ مجوز از سازمان در قالب موارد زیر ارائه می‌دهد:


– ایجاد زمینه انتشار انواع اوراق بهادار نظیر انواع صکوک، اوراق مشارکت و گواهی سپرده


– طراحی، تأسیس و مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بزرگ و کوچک


– تشکیل سبدهای اختصاصی و مدیریت حرفه ای منابع با هدف کسب سود بالاتر برای سرمایه‌گذاران


– تسهیل در پذیرش شرکت های واجد شرایط در بورس یا فرابورس

– کمک به تکمیل فرآیند افزایش سرمایه‌ها در قالب تعهد پذیره نویسی

– تأسیس انواع شرکت‌های مالی، پولی و بیمه ای و ارائه خدمات لازم تا حصول اطمینان از عملیات پذیره‌نویسی اولیه

– طراحی ابزارهای نوین مالی جهت عمق بخشیدن به بازار مالی

– ایجاد امکان دسترسی شرکت‌ها به ابزارها و نهادهای پوشش ریسک در فضای متلاطم کسب و کار

– فراهم کردن پلت فرم‌های معاملاتی و تسهیل معاملات اوراق بهادار از طریق شبکه کارگزاری


سهامداران عمده

بانک اقتصاد نوین
لیزینگ اقتصاد نوین
شرکت سرمایه گذاری عمران و توسعه پایدار ایرانیان
موسسه اعتباری ملل
شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران
شرکت توسعه صنایع بهشهر

شرکت تأمین سرمایه نوین در تاریخ ۱۳۸۷/۱/۱۸ به‌صورت شرکت سهامی خاص تأسیس و طی شماره‌ی ۳۲۱۷۵۲ مورخ ۱۳۸۷/۱/۱۸ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران با شناسه ملی ۱۰۱۰۳۵۸۴۹۰۰ به‌عنوان اولین شرکت تأمین سرمایه به ثبت رسیده است. همچنین نام شرکت با شماره‌ی ۱۰۵۹۹ در تاریخ ۱۳۸۷/۱/۲۸ به‌عنوان “نهاد مالی” نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، ثبت‌شده و مجوز فعالیت این تأمین سرمایه در تاریخ ۱۳۸۷/۱/۳۱ اخذ گردید.

به استناد صورت‌جلسه مجمع‌عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۳۹۷/۶/۱۹ و مجوز شماره ۴۰۳۳۷/۱۲۲ سازمان بورس و اوراق بهادار، نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. تبدیل شرکت در تاریخ ۱۳۹۷/۷/۳۰ نزد اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری تهران ثبت و در روزنامه رسمی شماره‌ی ۲۱۴۴۵ مورخ ۵/۸۱۳۹۷ درج و منتشر گردید. در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۵، هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار تهران با پذیرش شرکت تأمین سرمایه نوین (سهامی خاص) موافقت نمود و در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۲، شرکت تأمین سرمایه نوین (سهامی عام) با نماد “تنوین” در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج گردید.

یکی از مهم‌ترین نهادهای مالی که به‌عنوان واسطه به تأمین مالی شرکت‌ها و دولت‌ها از طریق بازار اولیه کمک می‌کنند، شرکت‌های تأمین سرمایه هستند که مصادیق نهادهای مالی موضوع بند ۱۸ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند و بر اساس ماده ۲۸ همان قانون، فعالیت آن‌ها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. شرکت‌های تأمین سرمایه سه هدف عمده را دنبال می‌کنند؛ اول کمک به شرکت‌ها برای تأمین مالی چه از طریق انتشار اوراق بدهی چه از طریق انتشار اوراق مالکانه که اهم آن عبارت‌اند از پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی، تعهد خرید اوراق بهادار در عرضه‌های ثانویه. دوم ارائه خدمات مدیریت دارایی در قالب صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری و سبدهای سرمایه‌گذاری اختصاصی که اهم آن عبارت‌اند از مدیریت صندوق، ثبت، ضمانت نقدشوندگی، متولی‌گری، مدیریت سبد سرمایه‌گذاری اختصاصی، امور بازارگردانی اوراق بدهی و سهام. سوم ارائه خدمات مشاوره که اهم آن عبارت‌اند از مشاور عرضه و پذیرش، ادغام، تملیک، تجدید ساختار سازمانی و مالی شرکت‌ها، مدیریت ریسک، ارزش‌گذاری، مطالعات امکان‌سنجی مربوط به طراحی و انتشار ابزارهای مالی برای شرکت‌ها و… .

شرکت های زیر مجموعه

رایان هم افزا
مشاور سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین
کارگزاری تامین سرمایه نوین
پیمایش به بالا