سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی نیازمند تخصص، دانش و صرف زمان کافی برای بررسی فرصت­ها و نهدیدهای انواع گوناگون سرمایه‏ گذاری می ­باشد. شرکت تامین سرمایه نوین با بیش از ده سال سابقه درخشان در ارائه خدمات مدیریت دارایی شامل " تاسیس و مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری" و " سبدگردانی" امکان دسترسی عموم سرمایه‌گذاران با درجات مختلف ریسک پذیری را به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فراهم آورده است.

معرفی صندوق ­های سرمایه ­گذاری:

صندوق­ های سرمایه ­گذاری یکی از بهترین روش­ ها برای ورود سرمایه ­گذاران به بازار سرمایه هستند که تحت نظارت و با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می ­کنند. مزیت صندوق­های سرمایه ­گذاری نسبت به سرمایه ­گذاری شخصی در استفاده از مدیریت تخصصی سرمایه، کاهش ریسک سرمایه­ گذاری، بهره ­گیری از صرفه­ جویی ­های ناشی از مقیاس و تامین منافع برای سرمایه­ گذاران می ­باشد. مدیریت دارایی ­ها از طریق صندوق ­های سرمایه ­گذاری این امکان را فراهم می ­آورد که سرمایه ­گذاران ضمن حفظ دارایی ‏های خود، در هر سطحی از ریسک ­پذیری، مناسب‏ ترین بازدهی را کسب نمایند.


مزایای صندوق‏ های سرمایه ‏گذاری:

1. سادگي: يكي از خصوصيات صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري, سادگي در سرمايه‌گذاري براي سرمايه‌گذاران جزء مي‌باشد. سرمایه‌گذاران در هر لحظه قادرند واحدهای خود را به فروش برسانند. همچنين سرمايه‌گذاران در هر روز مي‌توانند از قيمت واقعي واحدهای صندوق مطلع گردند.

2. تنوع در سرمايه‌گذاري: با توجه به قوانين, صندوق‌ها مجاز به سرمايه‌گذاري در دارایی ‏های مختلف به صورت محدود مي‌باشند. لذا پرتفوليوي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري داراي تركيب متنوعي است که ريسك سرمايه‌گذاري در صندوق را به نحو چشم‌گيري كاهش مي‌دهد.

3. مديريت حرفه‌اي: با عنايت به توانايي مالي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك، اين صندوق‌ها قادر به جذب و استخدام مديران حرفه‌اي در زمينه بورس اوراق بهادار و بازار سرمايه و استفاده از بهترين نرم‌افزارهاي موجود مي‌باشند.

4. هزينه‌هاي معقول: از آنجا که هزینه بکارگیری نیرو‌های متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینۀ اوراق بهادار در این صندوق‌ها میان تمامی سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود، سرانۀ هزینه هر سرمایه‌گذار کاهش می‌یابد. هزینه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به مراتب پایین‌تر از خرید و فروش مستقیم سهام توسط خود سرمایه‌گذاران است.


ريسک‌هاي صندوق سرمايه‌گذاري:

1. کاهش ارزش داراييهاي صندوق: قيمت سهام در بازار مي‌تواند کاهش يابد و در اثر آن صندوق و سرمايه‌گذاران آن متضرر شوند.

2. نکول اوراق مشارکت: گرچه صندوق در اوراق مشارکتي سرمايه‌گذاري مي‌کند که سود و اصل آن توسط يک مؤسسه معتبر تضمين شده‌است، ولي اين احتمال (هر چند ضعیف) وجود دارد که ناشر و ضامن به تعهدات خود در پرداخت به‌موقع سود و اصل اوراق مشارکت مذکور، عمل ننمايند.

3. نوسان بازده بدون ريسک: درصورتي‌که نرخ سود بدون ريسک (نظير سود علي الحساب اوراق مشارکت دولتي) در انتشارهاي بعدي توسط ناشر افزايش يابد، قيمت اوراق مشارکتي که سود حداقلي براي آن‌ها تضمين شده‌است در بازار کاهش مي‌يابد. اگر صندوق در اين نوع اوراق مشارکت سرمايه‌گذاري کرده باشد و بازخريد آن به قيمت معين توسط يک مؤسسه معتبر (نظير بانک) تضمين نشده باشد، با افزايش نرخ اوراق بدون ريسک، صندوق ممکن است متضرر شود.


تقسیم بندی صندوق‏ های سرمایه‏ گذاری:

از دیدگاه کلی می توان صندوق‏ های سرمایه ‏گذاری را به دو گروه قابل معامله و غیر قابل معامله ( بادرآمد ثابت و سهامی) به شرح ذیل تقسیم بندی نمود.


صندوق های قابل معامله

صندوقETF یا Exchange Traded Fund نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که از دارایی‌های متنوع تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز همانند سهام در بازار معامله می‌شود و ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند؛ یعنی شما در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است می‌توانید یک یا چند واحد از یک صندوق ETF را بخرید، یا چند واحد از آن را بفروشید. برخی از این صندوق‌ها می‌توانند دنباله‌روی یک بازار، یک صنعت یا کالای خاص باشند. حال اگر ما به عنوان سرمایه ‏گذار دنبال فعالیت در بازار سهام البته بدون متحمل شدن ریسک زیاد، هزینه معاملات فراوان و پیچیدگی‌های مختلف آن باشیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله می‌تواند بهترین انتخاب ما باشد. این صندوق‌ها در واقع محصولی با هزینه، ریسک و پیچیدگی کمتر نسبت به خرید و فروش مستقیم سهام و دارای مزایای آن هستند.

مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله:

معافیت مالیاتی معاملات واحدها

افزایش نقد شوندگی واحدهای صندوق با وجود عملیات بازارگردانی

تخصیص بهینه‌دارایی ‏ها ‌(متنوع‌سازی) با حذف هزینه و صرف زمان اندک

سادگی، سهولت و سرعت در معامله

کاهش زمان تصفیه نسبت به صندوق‌های فعلی

خرید و فروش آنلاین واحدهای صندوق توسط سرمایه‏ گذار


صندوق ‏های غیرقابل معامله

صندوق سرمایه‏ گذاری مشترک یا غیرقابل معامله به صندوقی گفته می‌شود که سهام آن قابل معامله در بورس نمی‌باشد و برای خرید و فروش واحدهای صندوق یا باید بصورت حضوری به یکی از دفاتر صندوق مراجعه کرده و یا از طریق سایت صندوق‌ها واحدهای سرمایه‌گذاری را خرید و فروش کنید. در حال حاضر در بازار سرمایه ایران، صندوق ‏های سرمایه گذاری غیرقابل معامله مثل صندوق‏ های سرمایه‏ گذاری قابل معامله در سه قالب اوراق با درآمد ثابت، سهامی و مختلط وجود دارند.

شرکت تامین سرمایه نوین با سابقه تاسیس و اداره بیش از ده صندوق سرمایه­ گذاری در انواع گوناگون، مفتخر است صندوق­ های خود را به شرح زیر به سرمایه­ گذاران محترم معرفی نماید:


صندوق­ های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت:

  • صندوق سرمایه گذاری مشترک آتیه نوین
  • صندوق سرمایه ­گذاری مشترک یکم ایرانیان
  • صندوق سرمایه­ گذاری مشترک فراز اندیش نوین
  • صندوق سرمایه­ گذاری نهال سرمایه ایرانیان
  • صندوق سرمایه­ گذاری ارمغان ایرانیان (قابل معامله در بورس)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در اوراق با درآمد ثابت، مثل اوراق بدهی یا سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند و همواره جریان نقدینگی ثابتی را برای سرمایه گذاران خود فراهم می‌کنند. سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ برای کسانی مناسب است که تمایل به پذیرش ریسک ندارند.


صندوق­های سرمایه گذاری مختلط:

  • صندوق سرمایه­ گذاری سپهر اندیشه نوین (قابل معامله در بورس)

صندوق سرمایه گذاری مختلط ترکیبی از صندوق سهامی و صندوق با درآمد ثابت است. در این نوع صندوق حداقل ۴۰ درصد از دارایی را سهام و حداقل ۴۰ درصد را اوراق با درآمد ثابت یا سپرده تشکیل می‌دهد.۲۰ درصد باقی‌مانده می‌تواند از بین سهام یا اوراق با توجه به شرایط حاکم بر بازار سرمایه انتخاب شود. ترکیب دارایی‌ها در صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاثیر مستقیم روی میزان ریسک‌ و سودآوری صندوق دارد. هر چه مقدار سرمایه‌گذاری در بازار سهام بیشتر باشد انتظار سودآوری بیشتر می‌شود و به دلیل طبیعت نوسانی بازار سهام میزان ریسک‌ افزایش می‌یابد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نسبت به دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترکیب دارایی بهینه‌تری دارد.


صندوق­ های سرمایه گذاری در سهام:

  • صندوق سرمایه­ گذاری مشترک میعاد ایرانیان
  • صندوق سرمایه­ گذاری مشترک نوین پایدار
  • صندوق سرمایه­ گذاری پالایشی یکم (قابل معامله در بورس با مدیریت غیر فعال)

برای سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار سهام هستند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب­تر است. ریسک این نوع صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و به همین میزان سرمایه‌گذاران انتظار بازده بالاتری دارند. صندوق‌های سهامی اغلب تقسیم سود دوره‌ای ندارند و سرمایه‌گذاران فقط از افزایش قیمت واحدهای صندوق سود می‌برند. باید توجه داشت که این نوع صندوق‌ها به علت وابستگی زیاد به بازار بورس در دوران رشد اقتصادی عملکرد بهتری دارند در عوض در دوران رکود اقتصادی سود پایینی داشته یا حتی زیان‌ده باشند.


صندوق­ های بازارگردانی:

  • صندوق سرمایه­ گذاری بازارگردانی نوین پیشرو

حفظ نقدشوندگی و کارایی قیمت را می‏توان از جمله عواملی برشمرد که نقش اساسی در عملکرد درست بازار سرمایه دارند. چرا که در غیاب آنها سرمایه­ گذاران قادر به تخصیص بهینه سرمایه در فرصت­های مختلف سرمایه‏ گذاری نیستند. خدمات بازارگردانی به شرکت ها کمک می­کند که عملکرد و نقدشوندگی سهام خود در بازارهای مالی را بهبود بخشیده و موجب کشف قیمت کاراتر و افزایش عمق سفارشات می­گردد.

مزایای بازارگردانی:

بهبود حجم و کیفیت معاملات

به حداقل رساندن ریسک نوسانات شدید قیمت

بهبود کشف قیمت در حراج های آغازین و پایانی بازار

بهبود قیمت­گذاری دارایی و نزدیکتر شدن قیمت به ارزش ذاتی سهم

کاهش هزینه معاملات برای سرمایه­گذار به واسطه افزایش نقدشوندگی

بهبود نقدشوندگی که موجب ارتقا اطلاعات درباره شرکت و کاهش هزینه سرمایه آن می­گردد.

 

معرفی سبدگردانی اختصاصی:

سبدگردانی اختصاصی به مفهوم تخصیص مجموعه ­ای از دارایی ­ها شامل سهام، اوراق بهادار و ... به یک سرمایه­ گذار خاص می­ باشد. از مزایای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی از طریق سبدهای اختصاصی استفاده از دانش و مهارت نیروهای متخصص، کاهش ریسک سرمایه­ گذاری و مدیریت مستمر جهت ایجاد بالاترین بازدهی ممکن برای سرمایه ­گذاران می­باشد. شرکت تامین سرمایه نوین به عنوان مدیر سبدهای اختصاصی درصدد است با در نظر گرفتن درجه ریسک پذیری هر سرمایه­ گذار، اقدام به تشکیل سبد اختصاصی نموده و حداکثر منافع ممکن را برای دارایی ­های سرمایه­گذاران تامین نماید.