Menu

گزارش چشم انداز اقتصادی ایران در سال 1399

گزارش چشم انداز اقتصادی ایران در سال 1399

 اقتصاد ایران در حال سپری کردن دو سال بسیار سخت بوده است و از یک طرف در مقابل شدیدترین و موثرترین تحریم های خارجی و از طرف دیگر تحت فشارهای ناشی از انواع ناترازیهای بلندمدت می باشد و اگرچه در این مدت با تحریم های بین المللی روبرو نبوده است، اما تحریم های آمریکا به دلیل هدفمند بودن و اختصاص امکانات گسترده برای اعمال و اجرای موثر آن، حتی در مقایسه با تحریم های اوایل دهه1390 تاثیر شدیدتری بجا گذاشته است و نشانه بارز آن رکود شدیدتر و تورم بالاتر بوده است.

 در حالیکه تورم سال 1392 به صورت نقطه به نقطه درحداکثر آن به حدود 45 درصد رسید، نرخ تورم نقطه به نقطه بر اساس آمار رسمی در بهار سال 1398از مرز 50 درصد نیز عبور کرد و نرخ تورم متوسط سالانه نیز تا دی ماه بالای 38 درصد بوده است. همچنین، نرخ رشد اقتصادی کشور که در مجموع دو سال 1391 و 1392 حدود 8 درصد منفی بوده و اصطلاحا بخش حقیقی اقتصاد در این حدود منقبض شده بود، به نظر می رسد در مجموع دو سال 1397 و 1398 بیش از این منقبض شود؛ چرا که صرفا در سال 1397 حدود 4.9 درصد رشد منفی وجود داشته و برای سال 1398 نیز برآوردها حکایت از رشد منفی حدود 7.6 درصد دارد. در شروع عملی دوره تحریم‌های جدید، تلاطم بازارهای ارز، طا، مسکن و در ادامه سهام شدیدتر از دوره تحریم های قبلی بوده است. با این وجود، شدیدتر بودن اثرات منفی تحریم های را نمی توان صرفا محصول خود تحریم دانست، بلکه انباشته شدن بلندمدت انواع ناترازی و بویژه ناترازی بی سابقه نظام بانکی، نقش اساسی در تشدید آثار تحریم داشته است. جلوه ظاهری غالب این ناتراز یها، رشد بالای نقدینگی همراه با نرخ سود بالا بوده است. وجود ناترازی و تداوم رشد بالای نقدینگی نیروی لازم برای افزایش سطح عمومی قیمتها(General price level) را فراهم ساخت و بالابودن نرخ سود سبب تشدید رکود فعالیتهای اقتصادی و به تاخیر افتادن تخلیه اثر رشد نقدینگی در قیمتها گردید. آشکار بود که این ناترازی نمی تواند برای مدتی طولانی به تاخیر بیفتد و منتظر محرکی بود تا شروع به رخ دادن نماید و لذا خروج آمریکا از برجام و فشار به سایر کشورها برای کاهش سطح روابط تجاری با ایران، نقش این محرک را بازی کرد تا با تحریک و محقق ساختن انتظارات شدید تورمی، افزایش قیمتها و حمله های سفته بازانه به بازارها را ایجاد نماید.

 گروه تامین سرمایه نوین طی ارائه گزارشی با عنوان " چشم انداز اقتصادی ایران در سال 1399" به بررسی چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال 1399 پرداخته است. لازم به ذکر است که این گزارش توسط واحد تحقیق و توسعه گروه تامین سرمایه نوین گردآوری شده است.

علاقه مندان می‌توانند از طریق لینک زیر فایل گزارش را دریافت کنند.

گزارش چشم انداز اقتصادی ایران در سال 1399

  • فایل ها برای دانلود
  • Gallery
  • Comments

فایل ها برای دانلود

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

  • 25 اسفند 1398
  • نویسنده: novinibUser
  • تعداد نمایش ها: 458
  • نظرات: 0
دسته ها: Uncategorized
رتبه بندی این مطلب:
2/0
Print

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x