Menu

صدور مجوز انتشار سهام طبقۀ «ب»

صدور مجوز انتشار سهام طبقۀ «ب»

با تلاش تامین سرمایه نوین و مجوز کمیته فقهی سازمان بورس، امکان تامین مالی سهامداران عمده شرکتها با استفاده از سهام طبقه ب ممکن شد.

تأمین مالی سهامداران حقوقی از طریق سهام طبقۀ «ب» با جذب منابع به پشتوانه سهام، به تأیید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار رسید و نخستین راهکار عملیاتی تأمین مالی بلندمدت سهامداران حقوقی، بر پایه سهام تحت مدیریت آن‌ها بدون از دست دادن توان کنترل و مدیریت شرکت‌های زیرمجموعه، با همکاری مشترک تأمین سرمایه نوین و شرکت بورس اوراق بهادار تهران طراحی و در تاریخ 11/12/1395 مورد تأیید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت.

در شرایط فعلی یکی از مشکلاتی که سهامداران حقوقی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری با آن مواجه هستند، کمبود منابع مالی نقد به‌منظور انجام امور سرمایه‌گذاری در شرکت‌های زیرمجموعه و توسعۀ فعالیت‌های تجاری خود می‌باشد. از سوی دیگر عدم توانایی سهامداران حقوقی، در تأمین مالی شرکت‌های تولیدی و خدماتی زیرمجموعه، موجب می‌شود که این شرکت‌ها به‌ناچار به روش‌های تأمین مالی دیگر ازجمله انتشار صکوک یا دریافت تسهیلات از نظام بانکی روی‌آورند. لذا در سررسید فشار زیادی بر جریانات نقدی شرکت وارد می‌شود و هزینه‌های ثابت مالی افزایش یافته و به‌تبع آن ریسک اعتباری شرکت افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر، ازآنجاکه بر اساس مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اعطای تسهیلات به شرکت‌های مادر که موضوع فعالیت آن‌ها مدیریت شرکت‌های زیرمجموعه می‌باشد، ممنوع است؛ لذا استفاده این شرکت‌ها از منابع بانکی به‌طورکلی ناممکن می‌نماید. در این شرایط ارائه راهکاری مناسب در بازار سرمایه جهت تأمین مالی این گروه از فعالان اقتصادی ضروری است.

در تأمین مالی از طریق سهام طبقۀ «ب» سهامداران حقوقی با فروش اوراق و یا واحدهای سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران، درواقع مالکیت سهام موجود در پرتفوی خود را بدون انتقال بخشی از حق رأی، ازجمله حق تعیین مدیران در مجامع شرکت، منتقل می‌کنند. سرمایه‌گذاران در سررسید می‌توانند مالکیت حقوق مربوطه را اخذ کرده و یا با اعمال اختیار فروش، اوراق را به سهامدار بازگردانند.

انتشار سهام طبقۀ «ب» از طریق ابزارهای زیر عملیاتی می‏باشد:1- صندوق سرمایه‌گذاری تک سهم، 2- گواهی سپردۀ طبقۀ «ب» سهام – بدون حضور نهاد واسط، 3- گواهی سپردۀ طبقۀ «ب» سهام – با حضور نهاد واسط قابل‌بحث می‌باشد.

در صندوق سرمایه‌گذاری تک سهم، سهامدار حقوقی به‌عنوان مؤسس صندوق، اقدام به تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری تک سهم می‌نماید. با عرضۀ عمومی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق وجوه موردنیاز جهت خریداری بخشی از سهام یکی از شرکت‌های زیرمجموعۀ سهامدار جمع‌آوری شده و این سهام به صندوق انتقال میابد. مدیر صندوق که شخصیتی مستقل از مؤسس صندوق بوده و حافظ منافع سرمایه‌گذاران می‌باشد، بخشی از حق رأی شرکت تحت مالکیت صندوق ازجمله حق انتخاب مدیران را به سهامدار حقوقی واگذار می‌کند. از این طریق دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری از تمام حقوق سهام عادی شرکت تحت مالکیت صندوق به‌غیراز آن بخش از حق رأی واگذارشده به سهامدار برخوردار می‌باشند. بعلاوه اینکه از اختیار فروش واحدها به مؤسس صندوق در پایان عمر آن نیز برخوردارند.

در گواهی سپردۀ طبقۀ «ب» سهام – بدون حضور نهاد واسط، سهامدار حقوقی به‌عنوان ناشر اوراق، اقدام به انتشار اوراق گواهی سپردۀ سهام کرده و وجوه حاصل را به وکالت از طرف سرمایه‌گذاران صرف خرید سهام شرکت زیرمجموعه، از خود می‌کند. در این اوراق سرمایه‌گذاران مالکان حقیقی سهام موضوع انتشار اوراق می‌باشند و تمام منافع این سهام، به‌جز آن بخش از حقوق واگذارشده به ناشر، به سرمایه‌گذاران تعلق خواهد گرفت. در این مدل امین طرح که از طرف ناشر انتخاب و مورد تأیید سازمان بورس است می‌باشد، بر حفظ منافع دارندگان گواهی سپردۀ سهام نظارت می‌نماید.

آخرین مدل ارائه‌شده گواهی سپردۀ طبقۀ «ب» سهام، با حضور نهاد واسط می‌باشد که در آن نهاد واسط به‌عنوان ناشر اوراق اقدام به انتشار اوراق کرده و وجوه جمع‌آوری‌شده از سرمایه‌گذاران را به وکالت از طرف آن‌ها صرف خرید سهام موضوع انتشار اوراق از سهامدار حقوقی (بانی) خواهد کرد. در این مدل مالکیت سهام موضوع انتشار اوراق به وکالت از طرف سرمایه‌گذاران به ناشر منتقل شده و وی بر اساس قرارداد فروش تنظیم‌شده میان خود و بانی بخشی از حق رأی شرکت زیرمجموعه را به بانی واگذار کرده و سایر منافع سهام را دریافت و میان دارندگان اوراق گواهی سهام توزیع می‌کند. نهاد واسط به‌عنوان امین سرمایه‌گذاران عمل کرده و بر حفظ منافع دارندگان گواهی سپردۀ سهام نظارت می‌کند.

  • Gallery
  • Comments

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

  • 14 اسفند 1395
  • نویسنده: novinibUser
  • تعداد نمایش ها: 1962
  • نظرات: 0
دسته ها: Uncategorized
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
Print

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان evoq, دات نت نیوک ,dnn
دی ان ان