Menu

ترک عادت دشوار بازار سرمایه

ترک عادت دشوار بازار سرمایه

از آنجا که برخی شرکت‌ها جهت تاثیر‌گذاری بر بازار سهام، اقدام به ارائه پیش‌بینی غلط و گمراه کردن بازار می‌کردند، با حذف الزام شرکت‌ها به ارائه پیش‌بینی سود، عملاً زمینه این سوء استفاده‌ها برچیده می‌شود.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین، حذف پیش بینی سود از شرکت‌ها را دشوار امامفید و کارگشا در رفع برخی سوء استفاده‌های احتمالی در بازار سرمایه دانست.

آقای دکتر ولی نادی قمی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) تصریح کرد: با توجه به اینکه عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد کشور و وضعیت مالی و نتیجه عملکرد شرکت ها بسیار زیاد است، (عوامل داخلی، عوامل خارجی و تغییرات قیمت‌های جهانی مواد خام) لذا پیش بینی اولیه شرکت‌ها از سود هر سهم معمولا با انحراف زیاد محقق می‌شود.

وی ادامه داد: این موضوع بجای اینکه شفافیت بازار را به همراه داشته باشد، عملاً موجب گمراهی سهامداران و بعضاً حبابی شدن قیمت سهام شده است.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین اظهار داشت : از آنجا که برخی شرکت‌ها جهت تاثیر گذاری بر بازار سهام، اقدام به ارائه پیش‌بینی غلط و گمراه کردن بازار می‌کردند، با حذف الزام شرکت‌ها به ارائه پیش بینی سود، عملاً زمینه این سوء استفاده ها برچیده می‌شود.

وی افزود: از طرف دیگر توقف نماد معاملاتی بسیاری از شرکت‌ها در نتیجه تعدیل مثبت و منفی EPS بوده است ؛ لذا این مشکل که موجب ورود زیان‌های مادی و روانی زیادی به سهامداران علی الخصوص سهامداران خرد می‌شد هم رفع می‌شود.

نادی قمی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته توقف و تعلیق نماد معاملاتی برای برخورد با تخطی شرکت‌ها از مقررات ناظر بر شفافیت و افشای اطلاعات است، گفت: البته نگرانی بسیاری از فعالان مبنی بر احتمال رخداد عدم تقارن اطلاعاتی و ناکافی بودن اطلاعات یا ارایه اطلاعات گمراه کننده توسط اشخاص غیرحرفه ای قابل درک است، ولی می توان این موضوع را با به کارگرفتن تحلیل شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، تامین سرمایه‌ها، کارگزاری‌ها و شرکت‌های پردازش اطلاعات و نیز الزام شرکت‌ها به ارائه گزارش تفسیر مدیریتMD&A) ) تا حدودی حل کرد.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین توضیح داد: این راهی است که بورس‌های پیشرفته رفته‌اند و ما نیز دیر یا زود باید میرفتیم.

نادی قمی با اشاره به اینکه معمولا اطلاعات مربوط به P/E و پیش بینی EPSتوسط شرکت‌های پردازش اطلاعات و شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌ها و تامین سرمایه‌ها در اختیار سرمایه‌گذاران و بازار قرار می‌گیرد، اظهار داشت: این شرکت‌ها جزو واسطه‌های اطلاعاتی مفید بازار تلقی می‌شوند که کسب و کار پر رونقی دارند و به نظر می‌رسد که این موضوع در ایران هم در حال محقق شدن است.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد:  حال این P/E برحسب جنس و ماهیت E ها یا همان سود هر سهم، انواعی دارد. چنانچه آخرین سود هر سهم تحقق یافته باشد یعنی متعلق به سال مالی گذشته باشد به آن P/E جاری (trailing P/E)گفته می شود و چنانچه EPS مربوط به 4 فصل گذشته باشد به آن P/E گردشی (Rolling P/E) یا TTM گفته می‌شود. همچنین چنانچه EPS پیش‌بینی شده باشد آن وقت به آن P/E پیش‌بینی شده (Forward P/E) گفته می‌شود.

وی افزود: البته برخی از تحلیل گران یک نوع دیگر از P/E را محاسبه می‌کنند که به آن P/E تعدیل شده بر اساس سود تقسیمی هر سهم گفته می‌شود که در این شرایط عدد سود تقسیمی را به قیمت جاری اضافه می‌کنند و آن را برE محقق شده سال مالی قبل تقسیم می‌کنند.

نادی قمی در پاسخ به سوالی در خصوص روش‌های محاسباتی مختلف و ترجیح یکی بر دیگری گفت: اینکه کدامیک از این P/E محاسباتی بهتر است، بسته به سلیقه و ذائقه بازار، کیفیت پیش بینی سود و کیفیت سود محقق شده دارد.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین خاطرنشان کرد: به هر حال بازار سهام در ایران به دریافت پیش بینی سود از شرکت‌ها عادت کرده و حذف این عادت بسیار سخت است.

وی افزود:  با توجه به کاربرد آسان P/E برای قیمت‌گذاری سهام، بازار مایل است پیش‌بینی EPS همچنان توسط شرکت ارائه شود. البته اینکه شرکت‌ها ملزم به عدم ارائه پیش‌بینی باشند شاید چندان جالب نباشد و شاید بهتر است که شرکت‌ها مختار به ارائه پیش‌بینی باشند.

 

  • Gallery
  • Comments

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

  • 24 دی 1396
  • نویسنده: novinibUser
  • تعداد نمایش ها: 1068
  • نظرات: 0
دسته ها: Uncategorized
رتبه بندی این مطلب:
3/0
Print

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x