Menu

"اوراق ارزی" فرصتی جذاب برای تامین مالی پروژه ها

"اوراق ارزی" فرصتی جذاب برای تامین مالی پروژه ها

 بسیاری از پروژه‌های بزرگ ایرانی نیازمند تامین مالی ارزی هستند و این قطعاً یکی از مهمترین دغدغه‌های امروز بخش دولتی و خصوصی است. تا به امروز شناخته‌ترین راه تامین این نیاز سیستم بانکی کشور و به صورت صریح‌تر صندوق توسعه ملی بوده است که صاحبان پروژه‌ها با مراجعه به این سیستم نیاز خود را برای ارز مورد نیاز طرح ها و پروژه‌ها مرتفع کردند. اما همواره جای خالی بازار سرمایه در این عرصه احساس می‌شد و لذا با توجه به وجود تحریم‌ها و شرایط اقتصادی ایران در گذشته راهکارهایی نیز پیشنهاد می‌گردید که هیچگاه به نتیجه‌ای قطعی نرسید. اما امروز با پیگیری تامین سرمایه‌ها، تدابیر سازمان بورس و اوراق بهادار و با همکاری بانک مرکزی، امکان انتشار اوراق ارزی با مقیاس ریالی در کشور وجود دارد که می تواند یک فرصت جذاب برای شرکت‌های داخلی فراهم آورد. 

محدثه رزاقی مدیر تامین مالی تامین سرمایه نوین، در گفتگویی با روابط عمومی تامین سرمایه به سوالاتی در مورد این روش جدید پاسخ می‌گوید.

آیا امکان تامین مالی ارزی از طریق انتشار اوراق بهادار وجود دارد؟

با شروع فعالیت شرکتهای تأمین سرمایه در ایران از سال 1387 و انتشار انواع اوراق بهادار با استفاده از پتانسیلهای شرکت‌های فوق­‌الذکر، همواره بحث انتشار اوراق ارزی مطرح بوده است. عرضۀ اوراق ارزی می‌تواند در خارج از کشور یعنی از طریق جذب منابع خارجی تأمین گردد و یا می‌توان اوراق ارزی را در داخل کشور به دو صورت ارزی یا بصورت ارزی با مقیاس ریالی منتشر نمود. انتشار اوراق ارزی در خارج از کشور، تعهد ارزی برای کشور به همراه خواهد داشت که قطعاً با ملاحظاتی همراه خواهد بود. نظر به وجود محدودیت‌های ناشی از وجود تحریم‌ها, عدم رتبه‌­بندی اعتباری ایران و شرکتهای فعال در ایران، انتشار این اوراق در طی سالهای اخیر در خارج از کشور با مخاطراتی همراه بوده است. در حال حاضر با تدابیر سازمان بورس و اوراق بهادار و با همکاری بانک مرکزی، امکان انتشار اوراق ارزی با مقیاس ریالی در کشور وجود دارد. در اوراق ارزی با مقیاس ریالی، دریافت و پرداخت وجوه فی­مابین ناشران و سرمایه­‌گذاران بصورت ریالی انجام می­گردد ولی مبنای محاسبات سود و اصل مبلغ ارزی بوده و پس از تسعیر بصورت ریالی پرداخت می­‌گردد.

متقاضی تأمین مالی از طریق اوراق ارزی باید دارای چه شرایطی باشد؟

فارغ از نوع تأمین مالی بصورت ریالی یا ارزی، ناشران انواع اوراق بهادار در بازار سرمایه می­‌بایست شرایط در نظر گرفته شده در دستورالعمل‌های انتشار اوراق را دارا باشند. مهمترین پیش شرطهای لازم برای ناشران غیر دولتی، شفافیت اطلاعات مالی و دارا بودن حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار، دارا بودن یک سابقۀ اعتباری، مالی و عملیاتی خوب، دارا بودن توانایی لازم جهت پرداخت تعهدات در مواعد مشخص و نهایتاً دارا بودن ساختار مالی مناسب است. ناشران دولتی می­‌توانند براساس ردیف بودجه نظر گرفته شده در بودجه سالانه کشور به انتشار اوراق بپردازند. در صورت عدم دارا بودن ردیف بودجه خاص، ناشاران دولتی ملزم به رعایت پیش شرطهایی مشابه موارد مذکور برای ناشران غیردولتی می‌­باشند. 

تامین مالی از طریق اوراق ارزی برای چه شرکت هایی مناسب است؟

نظر به وجود نوسانات در نرخ تسعیر ارز، قطعا تأمین مالی ارزی بیشتر مناسب شرکتهایی است که درآمد ارزی داشته و یا با اجرای طرحهای توسعۀ موضوع تأمین مالی ارزی، درآمدهای ارزی کسب خواهند نمود. اما گاهاً بدون داشتن درآمد ارزی و الزام بر خرید تجهیزات، ماشین­ آلات و .... از شرکتهای خارجی در طرح موضوع تأمین مالی، ناگزیرمی‌­بایست به تأمین مالی ارزی پرداخت که در این صورت استفاده از ابزارهای پوشش ریسک همزمان با انتشار اوراق ارزی توصیه می­‌گردد.

پرداخت سود به دارندگان اوراق به چه صورت خواهد بود؟

اوراق ارزی همانند اوراق ریالی می‌­تواند در قالب‌هایی همچون اوراق مشارکت، صورت اجاره، صکوک مرابحه و ..... منتشر گردد و مواعد پرداخت می­‌تواند همانند اوراق‌های ریالی فعلی باشد. از جمله نکات با اهمیت در پاسخ به سوال فوق این است که هیچ گونه الزام قانونی در تعیین مواعد پرداخت سود چه در اوراق ریالی و چه در اوراق ارزی وجود ندارد و مواعد پرداخت بسته به زمان انتشار و شرایط بازار تعیین می گردد.

 

  • Gallery
  • Comments

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

  • 2 دی 1396
  • نویسنده: novinibUser
  • تعداد نمایش ها: 738
  • نظرات: 0
دسته ها: Uncategorized
رتبه بندی این مطلب:
4/5
Print

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x